Pagal
Tag: sodas

Daugiamečių gėlių auginimas

Daugiamečių gėlių auginimas

gėlės

Daugiametės gėlės – sodų puošmena ir augintojų džiaugsmas. Šių augalų priežiūra nesudėtinga ir nereikia kiekvienais metais galvoti, ką vėl pasodinti. Todėl, jei neturėsite nei laiko, nei noro kasmet sodinti gėles, pakaks tinkamai išdėstytų daugiamečių augalų. Kuomet norėsite, tarp jų įkomponuosite ir vienmečių gėlių.

Kada sodinti daugiametes gėles?

Daugiamečių gėlių svogūnėliai arba šaknys sodinamos pavasarį ir rudenį. Pagal sodinimo sezoną daugiametės svogūninės gėlės skirstomos į pavasarines bei rudenines.  Pavasarį žydinčios gėlės įprastai sodinamos rugpjūčio pabaigoje ir rudenį, o vasaros antroje pusėje žiedus iškleidžiančios gražuolės – ankstyvą pavasarį.

Vienos iš žinomiausių pavasarį pražystančių daugiamečių gėlių: tulpės, snieguolės, hiacintai, krokai, narcizai. Rudeniop žiedų pumpurus krauna: kardeliai, jurginai, lelijos ir kt.

Svogūninės daugiametės gėlės dauginasi svogūnėliais, kuriuos kas metus ar pora reikėtų atskirti ir persodinti. Pavasarį žydinčios gėlės šalnų nebijo bei prisitaikiusios prie žiemojimo. Antroje vasaros pusėje ir rudenį žydinčių gėlių svogūnėlius reikia kasmet iškasti bei laikyti sausose, vėsiose, pliusinės temperatūros patalpose.

Sėjamų daugiamečių gėlių veislių taip pat nemažai, o sodinimo laikas irgi skirtingas. Pavyzdžiui, saulutes reikėtų sėti vasaros pradžioje, o ežiuoles rugpjūčio-rugsėjo mėnesiais. Tad rinkdamiesi norimą veislę, pirmiausia atsižvelkite į sėjos ir žydėjimo laikotarpius.

Daugiamečių gėlių priežiūra

Kaip ir visiems augalams, šioms gėlėms reikalinga derlinga žemė, todėl reikės kartas nuo karto patręšti. Vienoms gėlėms tiks pavėsis, kitos neišgyvens be saulės spindulių, todėl prieš sodindami pasidomėkite augalo poreikiais ir tuomet rinkite tinkamą vietą bei paruoškite dirvą.

Lepesnes, žiemojančias gėles, pavyzdžiui, rožes, rudenį reikės pridengti eglišakėmis arba specialiomis dangomis. Tulpėms, narcizams ir bijūnams šalnos nebaisios, tad sėkmingai žiemos ne vienerius metus.

Dažniausiai tose vietose, kur auginamos tulpės, sodinamos ir kitos gėlės. Jei jos vienmetės, tuomet purenant žemę ir sodinant reikėtų nepažeisti tulpių svogūnėlių. Kad nereikėtų kasmet kasant ir sodinant nerimauti dėl pasislėpusių tulpių svogūnėlių, sodinkite viename plote skirtingu metu žydinčias daugiametes gėles. Žinoma, tokiu atveju geriau rinktis tokias veisles, kurių nereikia rudenį iškasti.

 

Kada persodinti kambarines gėles?

Kada persodinti kambarines gėles?

gėlės

Kambarinės gėlės džiugina akį ir puošia namus. Tačiau, kad ši namų puošmena nenunyktų ir „nesusirgtų“, būtina sudaryti tinkamas sąlygas suvešėti. Kambarinių augalų persodinimas – vienas iš būdų užtikrinti jų ilgaamžiškumą.

Daugelis mano, kad kambarinius augalus būtina persodinti kasmet, tačiau tai nėra tiesa. Labai svarbu domėtis savo gėlių auginimo ypatybėmis ir sekti persodinimo kalendorių.

Taip pat gerai apžiūrėkite vazoną ir patį augalą. Jeigu jis kone iššoka iš vazono, šaknys lipa į viršų ir, apskritai, matosi, kad augalui vazone gana ankšta, reiškia metas griebtis darbo – persodinimo. Jei nieko panašaus nepastebite, vazonas vis dar pakankamai erdvus, o augalas atrodo gražiai ir sveikai, persodinimą ramiai galite atidėti kitam pavasariui.

Beje, susizgribti vertėtų, jei nepamenate, kada paskutinį kartą keitėte substratą vazone. Apie persodinimo būtinybę ir vietos trūkumą gali signalizuoti gelstantys ir nykstantys augalo lapai. Tad nedelsdami paskubėkite jam į pagalbą.

Kada geriausia persodinti?

Įprastai augalus rekomenduojama persodinti pavasarį – kovo ar balandžio mėn. Tačiau rūgščiamėgius (azalijas, kamelijas) galima persodinti vasarą, svogūninius – pasibaigus ramybės periodui, o sukulentus – žiemos pradžioje.

Tačiau pasitaiko atvejų, kuomet augalą būtina „perkraustyti“ nelaukiant palankiausio persodinimo laiko. Augalus būtina persodinti, jei:

  • Vazonas, kuriame auga augalas, yra per ankštas, šaknys užpildę vazoną iki pat kraštų;
  • Augalas prastai auga, lapai negražiai atrodo, džiūsta ar vysta;
  • Augalas senas, o jo kerą būtina atnaujinti ar išskirstyti;
  • Žemės paviršius pasidengęs apnašomis ar sklinda nemalonus kvapas;
  • Substratas sukietėjęs, praradęs purumą;
  • Taip pat augalus bet kada galima persodinti į didesnį vazoną, jei nėra pažeidžiamos jų šaknys.

Kai kambarinis augalas stipriai paauga ir atrodo taip, tarsi veržtųsi iš vazonėlio į laisvę, jam pakaks tik perkėlimo į kitą vazoną, nejudinant dirvožemio.

 

Žoliapjovės ar dalgis: už ir prieš

Žoliapjovės ar dalgis: už ir prieš

Kiekvienam sodininkui neišsiversti be tam tikrų įrankių ir mechanizmų. Vienas jų – žoliapjovės. Tai specialūs įrankiai, skirti pajuti sunkiai prieinamoms vietoms ir krūmokšniams. Tik galvoje kirba vienas klausimas – ar tikrai žoliapjovė yra geriausias variantas?

Ne geriausias, jei jūsų sklypas yra 2 metrų tvora aptverta pieva su namu, garažu ir vaikų žaidimo aikštele. Geriau apsimoka paprasta stumdoma žoliapjovė. Gal net ne benzininė, o elektrinė. Bet jei žemės turite nemažai, šalia miškas, grioviai ir kitokie reljefiniai „iššūkiai“, be normalius žoliapjovės neišsisuksite. O gal be gero seno dalgio? Pasverkime visus argumentus.

+++ Žoliapjovės pliusai +++

Žoliapjovė nereikalauja specialių įgūdžių, kaip dalgis. Ją prižiūrėti nėra sudėtinga.

Žoliapjovė paprastai susideda iš 2 dalių, todėl lengvai transportuojama, ko nepasakysi apie ilgą ir griozdiškos konstrukcijos dalgį, kuriam nuimti „galvą“ nėra taip paprasta.

Žoliapjovė nebijo akmenukų, kurmiarausių, stiklų. Viskas, ką galite padaryti į juos atsitrenkę – sutrumpinti valą. Dalgio geriau į juos netrankyti, nes laukia ilgas ir nuobodus kalimas ir galandimas.

Žoliapjove gali laisvai naudotis ir damos. Deja, dalgis – daug jėgos reikalingas vyriškas įrankis.

Žoliapjovė nėra pavojinga nei vaikams, nei suaugusiems. Viskas, ką su ja galima padaryti negero yra išpilti likusius degalus ir tepalus. Deja, dalgis geriau tegul lieka vaikams nepasiekiamoje vietoje…

— Žoliapjovės minusai —

Žoliapjovė (benzininė) leidžia labai daug triukšmo. Dalgis šienauja tyliai.

Benzininė žoliapjovė teršia gamtą, nes degina nemažai kuro ir tepalo. Tai naftos produktai, kuriems degant išsiskiria labai nuodingi elementai, kai kurie net kancerogenai. Dalgis gamtos neteršia.

Elektrinė žoliapjovė vartoja gana nemažai elektros, tad išlaikyti žoliapjoves kainuoja papildomai. Dalgiui reikia budės už pora eurų ir specialaus kaltuko iškalimui, kuris tarnauja dešimtis ir šimtus metų.

Netinkamai prižiūrima žoliapjovė gali pridaryti nuostolių – dažniausiai kenčia galvutė nuo nesuteptų guolių, užsikemša variklis nuo neskiesto kuro, reikia keisti oro filtrus. Tai dar papildomos išlaidos.

Žoliapjovė gali sukelti vibracijos ligą. Dalgis tokios ligos nesukels, tačiau juo susižaloti taip pat nesunku.

Elektrinės žoliapjovės darbo vieta apribota elektros laidais. Benzininės – kuru ir tepalu, tuo tarpu dalgis varomas žmogaus raumenų jėga.

Ką rekomenduotume jums? Rekomenduotume žoliapjovę, o ne dalgį. Tai efektyvesnis įrankis, tinkantis mūsų sąlygoms, kai į sodą važiuojame tik vasarą. Net ir kaimo žmonės sako, kad tiesiog „nebenori daužyti rankų“ su dalgiu, todėl renkasi kur kas saugesnį įrankį.

Tiesa, žoliapjovė neprilygsta dalgiui darbo greičiu. Tuo galima įsitikinti šiame video:

watch?v=gsfIHiBB6xE

Patogūs ir stilingi sodo nameliai

Patogūs ir stilingi sodo nameliai

Lietuvoje vis labiau populiarėja mediniai sodo nameliai, kurie tampa pigia, prieinama ir dailia gyvenamąja patalpa Jūsų sode. Sodo namelis dažniausiai yra vieta, kur vasarą atvykstate ramiai praleisti keletą dienų, pasimėgauti gamta, užsiauginti keletą daržovių savo kasdieniam stalui. Jei ketinate savo sode įrengti nedidelį medinį namelį, Jums reikia žinoti keletą dalykų, kad namelis būtų tinkamai prižiūrimas ir tarnautų ilgai. Nors galima pagalvoti, kad medienos nameliai nėra itin patvarūs, iš tiesų tinkamai pasirinkus namelio vietą ir jo neapleidžiant, tokio tipo sodo nameliai gali tarnauti ilgai ir kokybiškai.

Tinkama vieta

Nors mediniai sodo nameliai nėra labai dideli ir sunkūs, jiems būtina parinkti tinkamą vietą. Svarbiausias kriterijus – sausa lygi vieta. Gerai apžiūrėkite savo sodo teritoriją ir nameliui paskirkite jam tinkamą vietą. Kitaip tai gali pasijusti po kelių metų. Jei namelis bus įrengtas nelygioje vietoje, ilgainiui grindys išsiklaipys ir namelio sienos taps nelygios. Tai gali atnešti nemalonių rezultatų: trūkinėti sienos, labiau kauptis drėgmė. Taip pat įsitikinkite, kad toje vietoje, kur statysite namelį nėra drėgmės. Patariama įsitikinti, ar žemėje nėra šaltinių.

Vidaus išplanavimas

Taip kaip svarbus vietos pasirinkimas, svarbus ir namelio vidaus išplanavimas. Dažniausiai sodo nameliai yra nedideli ir labai kompaktiški. Todėl rengiant baldus ir kitas interjero detales labai svarbu apgalvoti tinkamą vidaus projektavimą. Kaip tai padaryti? Pirmiausia nuspręskite, kurioje namelio vietoje, kokie Jums svarbūs strateginiai taškai turės būti įrengti. Namelį tinkamai susiplanuosite tuo atveju, jei numatysite optimalius atstumus tarp baldų. Ypač dažnai sodo nameliuose patariama taikyti principą, kuomet svetainė ir virtuvė apjungiama į vieną erdvę. Kad vietos būtų daugiau, specialistai siūlo rinktis nedidelius, tačiau patogius baldus. Taip pat protinga naudoti įvairias daugiau erdvės suteikiančias detales: šviesias užuolaidas, kuo mažiau dekoracijų, neapkrauti baldų nereikalingomis smulkmenomis. Dėl vietos taupymo taip pat siūloma rinktis kūrenimo krosneles, o ne židinius šildymui. Taip ne tik sutaupysite vietos, bet ir sukursite modernesnį stilių.

Saugumo užtikrinimas

Kad sodo nameliai ilgai tarnautų, juos privalu gerai prižiūrėti. Vienas iš svarbiausių kriterijų – namelio apsaugojimas nuo drėgmės. Tai ypač aktualu prasidedant šaltajam metų sezonui. Namelį lietingam laikotarpiui naudinga pradėti ruošti nuo stogo – labai svarbu užtikrinti, kad stogas būtų nepažeistas ir jame nebūtų jokių įplyšimų ar įtrūkimų, per kuriuos galėtų skverbtis drėgmė. Taip pat labai svarbu apsaugoti sienas nuo papildomos drėgmės. Tam padės lietaus vamzdžiai, kuriuos galima lengvai ir greitai sumontuoti nuo stogo per namo kampus žemyn. Nešvaistykite gamtos išteklių veltui ir surinktą lietaus vandenį panaudokite daržui ar gėlėms palaistyti.