Pasyvus namas: trys didžiausi mitai

Atšiaurios baltiškos žiemos kelis pastaruosius metus tikrai nesikandžiojo. Deja, to negalima pasakyti apie šildymo kainas, kurios į neviltį varo ne vieną. Tad vis dažniau pasigirsta kalbos, kad pasyviems namams priklauso ateitis ir tokios prognozės tikrai nėra iš piršto laužtos. Pasyvus namas reikalauja gerokai mažesnių šilumos sąnaudų nei įprastas namas, todėl sąskaitos už šildymą gali būti vos ne 10 kartų mažesnės. O tai ypač aktualu, jei norite sutaupyti.

Prisiminkime, kad pasyvus namas – tai pastatas, kuris reikalauja labai mažo šilumos energijos kiekio, pavyzdžiui, per metus vienam kvadratiniam metrui vidutiniškai tenka maždaug 10kWh. Tuo tarpu, sovietmečio statybos namas per tą patį laiką sunaudoja beveik 20 kartų daugiau energijos, lyginant su pasyviu namu. Tiesa, siekiant užtikrinti mažesnį energijos suvartojimo kiekį, reikia atminti, kad statant pasyvų namą, į jį teks investuoti daugiau, tačiau mažesnės sąskaitos bei komfortas šias išlaidas greitai atperka.

Pasyvus namas – Lietuvoje kol kas nauja statybos koncepcija, todėl nieko nuostabaus, kad apie jį sklando pačių įvairiausių gandų. Tad šį kartą pasistengsime paneigti tris pagrindinius ir dažniausiai pasitaikančius mitus, kurie yra apipynę pasyvų namą.

Mitas Nr. 1: pasyviame name negalima atidarinėti langų. Netiesa! Langus galite atidaryti kada panorėję, tačiau to daryti nebūtina, kadangi pasyvaus namo automatinė ventiliacijos sistema  aprūpina patalpas reikalingu šviežio oro kiekiu. Tokia vėdinimo sistema ypač patogi šaltuoju metų laiku, kai namai būna vėdinami pakankamai retai.

Mitas Nr. 2: pasyviam namui nereikia šildymo. Netiesa! Pasyvus namas turi būti šildomas, tačiau jam reikia gerokai mažiau šilimos energijos. Dažniausiai šildymo bei karšto vandens paruošimo sistemos yra kombinuojamos su vėdinimo sistema, todėl šiluma idealiai pasiskirto po visas namo erdves. Be to, svarbu paminėti, kad puiki pasyvaus namo izoliacija užtikrina komfortinę vidaus temperatūrą, o sienų paviršius visada būna šiltas.

Mitas Nr. 3: pasyvus namas primena degtukų dėžutę. Netiesa! Pasyvaus namo architektūra yra pritaikyta taupymui: didelis langas pietų pusėje saulėtomis dienomis įleidžia daugiau šilumos, plokščias namo stogas mažina šilumos tūrį ir t.t.. Tačiau kaip atrodys jūsų namai – tai tik jūsų pačių apsisprendimas ir skonio reikalas.

Parašykite komentarą