Ką turėtume žinoti apie šaldytus maisto produktus?

Vienas patogiausių ir sveikiausių maisto išsaugojimo būdų yra produktų šaldymas, kurio metu nenaudojami jokie konservantai. Kokybiška šaldymo įranga sustabdo bakterijų veiklą ir užtikrina reikiamo vitaminų bei maistingųjų medžiagų kiekio išsaugojimą. Iš tiesų šaldyti produktai nepraranda jiems būdingų fizinių savybių – aromato ir spalvos, pvz. šaldyti krapai yra daug kvapnesni, lyginant juos su džiovinta produkcija, o šaldytos uogos yra tokios pačios skanios kaip ir šviežios. Šaldymo įranga itin dažnai naudojama ir norint išsaugoti jau pagamintus patiekalus (jų likutį arba perviršių). Tiesa, jei norite, kad šaldytas maistas išlaikytų savo kokybę, privalote imtis atitinkamų priemonių.

Pirmasis jūsų darbas – įsigyti šaldymui tinkamas pakuotes. Jos turėtų nepraleisti drėgmės, kvapų ir riebalų. Be to, jos turi būti lengvai uždaromos ir kokybiškos, t. y. pritaikytos žemai temperatūrai (netinkamos pakuotės pradės plyšti arba trūkinėti). Skystiems produktams paprastai naudojami plastikiniai arba stikliniai indeliai. Mėsai, žuviai ir daržovėms – specialūs maišeliai. Jei nusprendėte naudotis šaldymo maišeliu, sudėję produktus, būtinai išspauskite orą. Jei maistą šaldysite indelyje, nepamirškite, kad šaldomi produktai plečiasi, todėl nepripilkite indelio iki pat viršaus. Specialistai nepataria pakartotinai šaldyti atitirpintų produktų, todėl maistą pakuokite lengvai suvartojamais kiekiais.

Prieš imdamiesi šaldymo darbų, iš anksto paruoškite šaldiklį. Nustatykite žemesnę temperatūrą – kuo produktas greičiau užšals, tuo mažesni ledo kristalai susidarys, todėl išsaugosite didesnį kiekį maistingųjų medžiagų. Šaldymo įranga turėtų būti naudojama tik natūraliai atvėsusiems maisto produktams (priešingu atveju maistas garuos ir šaldiklyje susidarys ledas). Jei nusprendėte šaldyti didesnį produktų kiekį, iš karto neprikraukite pilno šaldiklio, kadangi sulėtės užšaldymo procesas ir nukentės gaminių kokybė.

Pramoniniu būdu šaldyti maisto produktai vertinami dėl itin greito ir lengvo paruošimo, tačiau ne visi prekybos centruose parduodami produktai yra tinkami vartojimui. Valstybinė maisto ir veterinarijos tarnyba yra sulaukusi ne vieno oficialaus vartotojo skundo dėl šių gaminių kokybės. Kad išvengtumėte nemalonių staigmenų, visų pirma atidžiai apžiūrėkite gaminio pakuotę. Jei jos viduje yra daug šerkšno arba ledo, greičiausiai pakuotė buvo pažeista. Be to, net ir šaldyti produktai turi galiojimo laiką – paprastai jis siekia iki 2 metų. Prabėgus numatytam terminui, maisto produktai praranda savo kokybę, t. y. jie sausėja ir raukšlėjasi. Kad įsisavintumėte maistingąsias šaldyto gaminio medžiagas, privalote užtikrinti, kad visą laiką, kol šie gaminiai yra saugomi, nenutrūktų šalčio grandinė. Temperatūros svyravimai prekės transportavimo ar saugojimo metu kenkia gaminio kokybei. Kai kurie atšildyti ir pakartotinai užšaldyti produktai yra pavojingi žmogaus sveikatai. Jei visuomet perkate vienos rūšies šaldytą gaminį ir pažįstate jo konsistenciją, kvapą ir maistines savybes, nevalgykite produkto, jei šis jums kelia įtarimą – gali būti, kad pakuotė buvo pažeista.

Būkite atsakingi atšildydami maisto produktus namuose. Daržovių neatšildykite ir meskite jas į verdantį vandenį, kadangi atitirpimo metu ląstelės bus suardomos, o maistingosios medžiagos išplauks drauge su tirpstančiu ledu. Tuo tarpu šaldytą mėsą reikia atitirpinti palaipsniui. Iš tiesų visą atšildymo laikotarpį ji turėtų būti laikoma šaldytuve – staigiai besikeičiant temperatūrai, besiplečiantis ledas praardo ląsteles ir mėsa netenka visų savo gerųjų savybių.

Parašykite komentarą