Bitininkystė. Bičių pikis. Kaip naudoti ir nuo ko?

Vienas seniausių amatų Lietuvoje – bitininkystė. Bitės buvo laikomos šventomis, o bitininkai – visuomenės gerbiami žmonės. Šie gyvūnai neša ne tik medų. Iš jų gauname žiedadulkių, bičių pienelio, duonos, o bene didžiausią gydomąjį poveikį turintis gaminys yra bičių pikis, dar kitaip vadinamas propoliu. Tai sakinga, maloniai stipraus kvapo ir kartoko, aštraus skonio biologiškai aktyvi medžiaga, galinti būti tiek gelsvos tiek ir tamsiai rudos, pilkos ar žalsvos spalvos. Bitės jį surenka nuo sakingų medžių pumpurų, jaunų šakelių ar lapų. Dažniausiai bičių pikis turi 55 proc. augalinių dervų ir balzamų, 30 proc. vaško, 10 proc. eterinių aliejų ir 5 proc. įvairių žiedadulkių, rūgščių bei mikroelementų. Dažniausiai, siekiant kuo efektyvesnio šios medžiagos veikimo, gydymo tikslams vartojami 10, 20 ar 30 proc. spiritiniai pikio tirpalai arba 20 proc. aliejiniai. Universaliausias yra 20 proc. spiritinis pikio tirpalas. Jį gaminant reikia 20 g susmulkinto pikio užpilti 100 ml rektifikuoto etilo spirito, kasdien jį suplakti, po 7 dienų išfiltruoti ir supilti į tamsius indus. Norėtume pateikti keletą patarimų, kaip naudoti šį bitininkystės produktą.

  • Norint vilgyti nedideles žaizdeles ir nudegimus, galima pasigaminti antpilą iš 1 dalies propolio ir 10 dalių spirito. Patepta šiuo tirpalu žaizda bus apsaugota nuo infekcijos.
  • Jei kamuoja gilūs nudegimai, nušalimai ar suskilinėję padai, rekomenduojama 15 g susmulkinto pikio sumaišyti su 85 g vazelino ir gautu tepalu kas 2 dienas tepti žaizdas.
  • Jei vargstate su skausmingu stomatitu siūloma. 1,5 ml spiritinio propolio antpilo supilti į pusę stiklinės virinto vandens ir gautu mišiniu 4 kartus per dieną skalauti burną.
  • Esant nuospaudoms padeda susmulkintas bičių pikis užpiltas 96 proc. spiritu santykiu 1 su 1. Mišinį reikia  pakaitinti karšto vandens vonelėje, įberti salicilo rūgšties miltelių, jį išmaišius gautu tepalu ištepti nuospaudas ir jas užklijuoti pleistru. Po 3 dienų jos lengvai nusiims.
  • Sergant angina siūloma  per dieną sukramtyti po 5–7 g šios medžiagos ir liga praeis po 2 dienų. Be to jis tinkamas ir vaikams.
  • Bičių pikis puikiai malšina dantų skausmą. Tereikia  40 g Susmulkinto preparato užpilti 100 g 70 proc. spiritu. Tirpalą laikyti 7–10 dienų kasdien suplakant, po to jį išfiltruoti per marlę ir į tirpalą įpilti spirito, kad koncentracija pasiektų 40 proc. Šiuos vaistu ant danties lašinti pipete ir pridėjus vatos ar marlės tamponą šiek tiek palaikyti.
  • Bičių pikis yra ir puikus vaistas nuo slogos. 20 g susmulkinto propolio su nedideliu kiekiu sviesto, užpilti saulėgrąžų aliejumi ir gerai išmaišyti. Šiais vaistais suvilgyti vatą ir du kartus per dieną tokius tamponėlius įkišti į nosį.
  • Gydant skrandžio ir dvylikapirštės žarnos opaligę, vartojamas 20–30 proc. spiritinis pikio tirpalas, 40–60 lašų įlašinant į pieno ar arbatos stiklinę, geriant prieš valgį.
  • Sergant tulžies pūslės, latakų, ar kepenų ligomis, gelbėja degtinėje ištirpintas bičių pikis. Siūloma 150 g susmulkintos medžiagos užpilti 0,5 l alkoholio, kelis kartus per dieną suplakti, po trijų parų nupilti, sumaišyti perpus su vandeniu ir pasaldintu medumi. Tokius vaistus gerti po 20 lašų tris kartus per dieną, kol praeis skausmas.
  • Sergantiesiems struma, t. y., esant padidėjusiai skydliaukei rekomenduojama čiulpti bičių pikio trupinėlius kelis kartus per dieną, kol liauka sumažės.

Yra ir daugybė kitų šio bitininkystės produkto receptų. Pasitarus su gydytoju jis vartojamas sergant ausų, kvėpavimo organų, virškinamojo trakto, kepenų, inkstų, burnos ertmės ir kitomis ligomis. Chirurgai netgi siūlo nedideliais kiekiais vartoti 20 proc. spiritinį pikio tirpalą su arbata ar pienu prieš valgant kaip biostimuliatorių prieš operacijas ir po jų komplikacijų profilaktikai. Vartojant pikį gyja pūlingos žaizdos, mažėja skausmas bei niežulys. Pikio spiritiniais tirpalais gydomos grybelinės odos ligos, egzema, nudegimai ir nušalimai.

Parašykite komentarą