Ar žaislų gali būti per daug?

Neseniai vienas didžiausių prekybos centų tinklų Lietuvoje atliko klientų pirkinių analizę, kurios rezultatai išties nelabai ir nustebimo: daugiausiai pirkėjai išleidžia maisto ir buities produktams, knygoms ir žaislams. Taip, būtent žaislai, įvairios dėlionės ar stalo žaidimai prieššventiniu laikotarpiu yra bene populiariausios prekės vaikams, tačiau psichologai perspėja tėvelius, kad begalinis noras išpildyti savo atžalų slaptus troškimus gali tapti rimta problema, kurią lydės nenusikalbėjimas ir konfliktai.

Jau gerą dešimtmetį kalbama apie tai, kad tėvai su vaikais praleidžia vis mažiau laiko. Toks elgesys dažnai kelia sąžinės priekaištus, kuriuos tėvai stengiasi nuraminti dovanomis. Tuo tarpu, vaikas pastoviai gaudamas tai, ko nori labai greitai pripranta prie gero ir jo norai bei pretenzijos tik auga, o jei tėvai nusprendžia su tuo nesitaikstyti, pasideda pykčiai, jaunesniame amžiuje ir isterijos priepuoliai. Taip yra todėl, kad vaikai tarp dovanų ir meilės yra linkę dėti lygybės ženklą.  Kaip to išvengti? Atsakymas gana paprastas – reikia daugiau dėmesio skirti savo vaikui, nes jie to išties labai nori ir jokios dovanos ar populiarios prekės vaikams neatstotos laiko praleisto su tėvais. Tai patvirtina ir neseniai atliktas socialinis eksperimentas:

Tiesa, kartais šaukštai būna po pietų ir vaikai jau yra pripratę per dovanų lyg iš gausybės rago. Tokiu atveju tėvelių laukia didesnis iššūkis: susireikšminusiam ir išlepusiam vaikui išaiškinti, kad Kalėdų Senelis yra tik vienas, o vaikų daug. Žinoma, tokios kalbos atžalai tikriausiai nepatiks, tačiau prie pasikeitusios politikos vaikas pripras, o tėvai turi atminti, kad dėmesio trūkumo ar santykių krizės negalima „lopyti“ žaislais. Be to, reiktų vaikui gražiai paaiškinti, kad pasaulyje yra labai daug vaikų, kuriems ne taip pasisekė, tai turėtų padėti jam suvokti, kad negalima puikuotis dovanomis ar šaipytis iš draugų, kurie nebuvo gausiai apdovanoti per šventes.

Kitas variantas – išmokyti vaiką laukti Kalėdų ryto, kai jis gauna vieną, bet didelę ir kokybišką dovaną, kurios paprastai negalėtų tikėtis kitomis progomis.  Tad, vaikiškos prekės pigiau ne visada yra geriausia išeitis.

Parašykite komentarą